Седмицата на булчинската мода в Ню Йорк (NYBFW) приключи вчера с пролетното си издание след седмица на бляскав декаданс в Голямата ябълка. Макар че секторът все още се радва на завръщането на сватбите след периода на суша, предизвикана от пандемията, по време на събитието имаше малко „новини“. И все пак, това, което беше ясно, беше продължаващата увереност, която дизайнерите демонстрираха в сватбената индустрия.
Едно от доказателствата за това беше завръщането на Idan Cohen, който не беше участвал в NYBFW от 2019 г. насам. По време на прекъсването си дизайнерът се зае да осъществи освежаване на марката, резултатите от което бяха представени в ревю с 26 визии за две нови линии – Idan и Idan Atelier. За други седмицата на модата беше време за празнуване и поглед назад към дългия период на растеж. Това важи с пълна сила за Клер Петибоун, която използва участието си като възможност да организира парти в чест на откриването на магазин в Манхатън, където разполага едноименната си марка редом с тези, които все още нямат голям достъп до нюйоркския потребител.
В графика имаше и няколко нови имена. Родената в Испания Алехандра Алонсо Рохас направи първите си стъпки в булчинската мода с дебютната си колекция „Blank Canvas“, вдъхновена от пътуването на баба ѝ за сватбена рокля. Концепцията позволява на клиентите леко да коригират стиловете на марката, за да се съобразят със собствените си желания. Финалистът на CFDA/Vogue Fashion Fund Tanner Fletcher беше друг, който дебютира в категорията, разширявайки своята персонализирана булчинска колекция в пълноценна колекция за безполово облекло, която се надява да разчупи нормите в индустрията.
Този начин на мислене можеше да се види и в много от колекциите на различните участници, като дори се видяха силно традиционни стилове, напомнящи за минали епохи, които бяха претворени в нова модернизирана светлина за съвременната булка. IZISKANA.com разглежда някои от най-ярките тенденции на NYBFW за сезон пролет/лято 2025 г.
Булка кокетка
В това издание популярната в момента модна тенденция „кокетка“ се разпространи и на булчинския пазар, носейки със себе си романтичната и женствена закачливост, която беше вложена в различни рокли. Наред с други елементи, това се виждаше в пухкавите ръкави, деликатните детайли с панделки, къдричките и шифона от гингам, които въплътиха естетиката на „момичешкото ядро“ за нова публика.
Добре дошли в 50-те години
Реколтата заемаше стабилно място в класацията на BFW и една епоха, която изглеждаше особено процъфтяваща, беше тази на 50-те години. Дългите до глезена рокли с А-образна линия бяха много актуални през този сезон и бяха издигнати чрез добавени модернизирани детайли, като например преувеличени панделки или плисирани подгъви.
Десетилетие на упадък
Преминаваме към 80-те години и нищо не крещи „декада на декадентството“ повече от навлизането на прекалено пухкавите ръкави и екстравагантните украшения. Обемните рокли бяха балансирани от копринени материали или подвижни детайли, което предоставя на днешната булка по-приспособими или модерни варианти.
Течащи скулптури
Скулптурните форми преминават през много колекции, но в много различни форми. Изглеждаше обаче, че има особена тенденция да се избират преливащи талии, конструирани по плавен начин, които придават дълбочина на полата. Понякога те бяха подсилени от триизмерни цветя или балансирани с подобни скулптурни бюстиета.
Извънгабаритни лъкове на гърба
При аксесоарите за коса панделките са на върха на популярността си. Но както се вижда от този сезон на BFW, този детайл от украсата вече е задължителен за самите дрехи. По този начин, преувеличени итерации в свръхголеми форми бяха поставени на гърбовете на роклите, внасяйки нотка драматизъм в иначе минималистичните силуети.
Връщане към XVIII век
Друга епоха, която е получила съвременно третиране, е не кой да е, а 18-и век. Дизайнерите се заемат да адаптират дизайна на панерчетата от този период – странични обръчи – в по-практични форми, но с подобно въздействие. Изпъкналият силует на полите контрастираше с по-прилепналите корсетни бюстиета, които сочеха ниско и рязко под талията.
Релефни цветя
Вместо стандартната булчинска дантела, през този сезон превес имат релефните материали, които могат да се видят най-вече при създаването на флорални мотиви. В този смисъл роклите изглеждаха силно текстурирани от главата до петите, като техниката се прилагаше върху всичко – от шифон през мрежа до по-памучни материали.
Ежедневни мини рокли
В унисон с тенденциите за смяна на роклята с по-оскъдна за приема или за избор на небрежна визия за цялата сватба, дизайнерите бяха готови да предложат богат избор от мини рокли, независимо от целта. Много от тях бяха под формата на многопластови, пухкави силуети Babydoll, докато други бяха по-структурирани, съчетавайки прилепнали кройки с твърди поли.
Шалът
Що се отнася до аксесоарите, коприненият шал се открояваше над всички. В най-простия си вид той най-често беше от материал, съответстващ на роклята, и се премяташе през бека отпред назад, след което се спускаше до пода.
Фино преливане на цветове
През последните години цветните тонове бавно си проправят път в булчинските тенденции и изглежда, че това ще продължи и през сезона SS25. Вместо цветни рокли и драматични контрасти обаче много дизайнери заложиха на по-фино вливане на цветове, като преплетоха пастелни цветове във флорални бродерии или щампи, добавяйки само лек щрих от алтернативни тонове.